Mizuscafe.hu Gazdaság Mit tehetünk a szántóföldön akkor, ha hatalmas a szárazság?

Mit tehetünk a szántóföldön akkor, ha hatalmas a szárazság?

Évről évre egyre nagyobb a szárazság a nyári hónapokban, a változó klimatikus viszonyok miatt pedig egyre gyakrabban merül fel a mezőgazdaságban is a vízhiány kérdése. Az emberi populáció világszinten egyre csak nő, ezzel együtt pedig folyamatosan növekszik a fogyasztás iránti igény is.

Ahhoz azonban, hogy az élelmiszereket előállítsuk, a növényeknek vízre van szükségük.

A víz az a vegyület, mely a saját szervezetünkben és a környezetünkben is legnagyobb arányban megtalálható. Ha a mezőgazdaságban a növények számára szabályozni szeretnénk az elérhető csapadék és az öntözővíz mennyiségét, több alternatív megoldást is kipróbálhatunk.

Ezek a vízmegtartó módszerek jöhetnek jól a nyári időszakban

A különböző vízmegtartó módszerek közül talán a legszélesebb körben a többfunkciós talajmunkálatok terjedtek el. A talajművelés alatt elsősorban a föld felső rétegének biológiai és fizikai megművelését értjük, de ez természetesen a növénykultúrától függően eltérő lehet. Ezzel a módszerrel a növények számára biztosítani tudjuk azt, hogy már a kelés időszakában is megfelelő legyen a nedvesség-, illetve a tápanyag. Emellett a jól megmunkált talaj az esővizet befogadja, tárolja és el is vezeti, így a szárazabb időszakban is jut majd csapadék a növényeknek.

A legmelegebb, nyári hónapokban fontos lehet még az is, hogy a szántóföldön ott legyen hagyva a tarlómaradvány, hiszen ezzel csökkenthetjük a talajnedvesség mértékét, ami különösen jól jöhet a szárazabb időszakokban. Azok a felsőbb rétege, melyek például tarlóhántással lettek megbolygatva, gyorsabban és könnyebben fel tudnak melegedni, ám ez esetben ez nem jelent gondot, ugyanis ezzel egyfajta hőszigetelőként tud ez a plusz réteg funkcionálni, mellyel meg lehet védeni az alsóbb, vizenyősebb rétegeket.

A mulcs csapadékosabb időszakban az iszapodás ellen, szárazabb időszakban pedig a kiszáradás ellen tud a szántóföldeknek védelmet nyújtani. A mulcsolást egyrészt a növények vízháztartását, másrészt a későbbi talajmunkálatokat is elősegíti majd.

Milyen alternatív megoldások léteznek még?

Azt is be kell látni, hogy a talajművelés sem tud minden esetben megoldást nyújtani a kiszáradás ellen. Éppen ezért mindenképpen szükséges gondoskodni a növények vízutánpótlásáról. A gyakori öntözés a kiskerti kultúrákban még könnyen megvalósítható, ám nagyobb szántóföldeken ennek lehetősége a geomorfológiai viszonyok, a földrajzi fekvés vagy éppen a technika hiánya miatt lehet, hogy nem tud megvalósulni.

Víz nélkül valóban nincs élet. Nélkülözhetetlen az állatok és a növények számára egyaránt. Napjainkban a klimatikus tényezők miatt sajnos sokkal nagyobb szerep jut a víz utánpótlására mint korábban.

Mivel bizonyos esetekben az öntözés nem megoldható, egyéb alternatív megoldásokra kell gondolni. Például jó tudni, hogy néhány talajkondicionáló lehetővé teszi azt, hogy gyorsan és könnyedén tudjunk spórolni az eső vízen, hiszen ezek képesek csökkenteni a talaj kipárolgását, illetve biztosítani tudják már a gyökérzetben is a jobb vízellátást.

Ezek a módszerek biztosítani tudják azt, hogy hosszabb ideig, vagy akár állandóan megfelelő maradjon a növény számára a föld nedvességtartalma.

Hasonló Bejegyzések