Amikor eldöntjük, hogy kerti medencét szeretnénk az udvarunkba, akkor előbb-utóbb, de foglalkoznunk kell a költségek kérdésével is. Ha megkérdezünk bármilyen céget, hogy mennyibe is kerül egy kerti ásott medence, akkor mielőtt választ tudna adni, számos kérdést tesz fel, hiszen az árakat több tényező is befolyásolja.
Még a műanyag vagy felfújható medencék estében sem kapunk elsőre pontos árat, hiszen ebben az esetben is számos plusz berendezést, eszközt stb. kell a költségekhez adni, hát még egy ásott medence esetében. Amennyiben kerti medencét szeretnénk, mindenképp lényeges, hogy mielőtt a premiummedence.hu szolgáltatónál árajánlatot kérnénk, gondoljuk végig az igényeinket és persze a lehetőségeinket is. Lehet, hogy mi egy nagy, úszásra is alkalmas medencére vágyunk, de ha az udvarunkba nem fér el egy ilyen, akkor hiába kérünk erre ajánlatot.
Érdemes végig gondolni tehát, hogy mit is szeretnénk, és nemcsak az igényeink miatt, hanem az árak miatt is, mert ezek a tényezők nemcsak a kertünk látványára, de a pénztárcánkra is hatással lesznek.
Méret kérdése: avagy mekkora legyen a medence?
A medence mérete komoly befolyással van az árra, és persze azt is segíthet eldönteni, hogy valóban ásott medencét szeretnénk-e, vagy inkább más alternatívába gondolkodunk. Először is érdemes megnézni, hogy mekkora hely áll rendelkezésre a kertben, hová tudjuk elhelyezni a medencét. Ha csak kis hely áll a rendelkezésünkre, lehet, hogy jobban járunk egy merev falú, műanyag medencével vagy egy jakuzzival. De tételezzük fel, hogy elfér az ásott medence a kertünkbe.
Ilyenkor a mélység és a hossz kérdésében célszerű döntésre jutni, ebben pedig az igényeink feltérképezése segíthet. Úszni is szeretnénk majd a medencébe, vagy leginkább csak pancsolásra használnánk. Főleg a gyerekek használják majd, vagy a felnőttek is? Aktívan sportolni is szeretnénk benne? Ezek fontos kérdések, melyek a méret kiválasztását segítik eldönteni.
Milyen medencénk legyen?
Nemcsak a méret fontos tényező, de az is, hogy milyen medencében gondolkodunk. Többféle medencefajta van ugyanis, melyek ára meglehetősen eltérő. Az egyik legnépszerűbb medencetípus a fémfalú medence, mely gyorsan telepíthető, az élettartama hozzávetőleg 25 év, és viszonylag kedvező áron érhető el.
A betonfalú medencék szintén jó megoldást jelentnek, hátrányuk viszont, hogy lényegesen nagyobb építési munkát jelentenek, ez pedig meglátszik az árakon is. A legdrágább kategóriába a kerámiamedence tartozik, melyek rendkívül tartósak.
Hátrány viszont, hogy míg az előző két típus esetében a forma kérdésében csak a fantáziánk szab határt, ebben az esetben viszont csak a gyártó által biztosított formák közül válogathatunk.
Ami még befolyásolja a költségeket
Ha megvan a méret és a típus, akkor hozzávetőleg már tudunk kalkulálni az árakkal, ugyanakkor még számos tényező van, ami hatással lesz a végső költségekre. Ilyen tényező például a szűrőrendszer, mely szintén többféle is lehet, viszont rendkívül fontos a medence tisztántartásában. És ha már a tisztítás szóba került, akkor ezt a tényezőt is érdemes a költségekhez venni. A fűtés és fedés kérdése is hatással van a költségekre. A medence fűtés lehet passzív és aktív is, amennyiben aktív fűtési megoldásban gondolkodunk, akkor azt már az építésnél érdemes telepíteni.
A fedés lehet egyszerűbb, mondjuk egy medencetakaróval, de választhatunk polikarbonátos típust, de akár olyat is, amin járni is tudunk.